Instrukcja montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą drewnianą.

montaz_drzwi_wewnetrznych Pomimo, iż nasza Firma posiada dobre warunki cenowe montażu drzwi wewnętrznych, wiele osób decyduje się na montaż samodzielny, lub korzysta z usług ekipy remontowej, która przeprowadza cały zakres remontu w mieszkaniu. Postanowiliśmy nieco ułatwić Państwu tą operację i podzielimy się Informacjami związanymi z montażem drzwi wewnętrznych. Poniższe informacje dotyczą montażu drzwi z ościeżnicą stałą – drewnianą.

Pierwszą istotną informacją jest fakt, że ościeżnice należy obsadzać w pomieszczeniach z kompletnie wykończonymi ścianami i podłogami , ościeżnice nie mogą być wmurowywane. Warto również zwrócić uwagę, że drzwi nie należy montować w pomieszczeniach o wilgotności przekraczającej 60%.

Pierwszym krokiem, który rozpoczyna montaż, jest rozpakowanie a następnie sprawdzenie produktu pod względem ilościowym i jakościowym. Zaleca się wszelkie niezgodności zgłaszać do sprzedawcy lub producenta przed montażem!

Drugim istotnym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni otworu w ścianie z wszelkich zanieczyszczeń oraz nierówności.

Trzecią i w zasadzie najważniejszą operacją, którą będziemy przeprowadzać jest montaż ościeżnicy. Aby przygotować ościeżnicę, przed montażem należy na równej powierzchni z reguły na podłodze ułożyć elementy, czyli słupy i nadproża. Następnie wkładamy drewniane kołki w otwory nadproża i zestawiamy je z słupami ościeżnicy. W nadproża ościeżnicy z reguły od góry, wkręcamy po dwa wkręty. Jeżeli w drzwiach nie ma progu, ościeżnicę przed skręceniem należy tak ustawić, by rozstaw słupów na dole był zgodny z rozstawem nadproża , mierzy się to, po zewnętrznej stronie ościeżnicy. Kiedy już mamy tak przygotowaną ościeżnice wkładamy ją w otwór w ścianie. W ustawieniach najważniejszym jest zwrócenie uwagi na zachowanie kątów prostych między elementami pionowymi i poziomami, ustawienia należy sprawdzać za pomocą poziomnicy. Żeby uniknąć przesunięć podczas ustawiania ościeżnicy używamy do jej unieruchomienia drewnianych klinów lub narzędzi rozprężnych. Prawidłowo powinniśmy zastosować 3 poziome rozpory montażowe, pamiętając koniecznie by ich końcówki, które stykają się z ościeżnicą zabezpieczyć tak by nie uszkodziły jej. Po tych czynnościach powinniśmy jeszcze raz sprawdzić wymiary szerokości we wnętrzu ościeżnicy, zwracając uwagę aby wielkość ta powtarzała się na całej wysokości ościeżnicy, jest to bardzo istotny element by zamontowane skrzydło drzwiowe dobrze pracowało. rozmieszczenie śrub mocujących

schemat wkręcania śrub montażowychTak przygotowaną ościeżnice powinniśmy mocować za pomocą 8 lub 10 śrub z stulejkami rozprężnymi, po 3 lub 4 na każdą krawędź pionową oraz 2 dodatkowych w nadprożu. Otwory w ścianie należy wiercić przez otwory wykonane w słupach ościeżnicy. Śluby należy włożyć do otworu i dokręcać do lekkiego oporu. Poniżej przedstawiamy rysunek. Po tej operacji zalecamy ponownie sprawdzić wymiary szerokości wewnątrz ościeżnicy zwracając szczególną uwagę aby wielkość ta powtarzała się na całej wysokości otworu. Kolejnym krokiem jest wkręcenie zawiasów do ościeżnicy i zablokowanie ich wkrętami lub w przypadku zawiasów regulowanych, wkręcenie wkręta w zawiasie kluczem imbusowym.

Po wykonaniu powyższych czynności dobrze jest założyć skrzydło drzwi wewnętrznych i sprawdzić równości szczelin między skrzydłem a ościeżnicą oraz sprawdzić czy skrzydło otwiera i zamyka się prawidłowo. Jest to dobry moment by w razie potrzeby dokonać regulacji przez wkręcenie lub wykręcenie zawiasów . W przypadku zastosowania zawiasów regulowanych należy wyregulować je w zawiasie kluczem imbusowym.

Ostatnim etapem jest wypełnienie pianką montażową (której stosowanie zalecamy zgodnie z instrukcją producenta) otworu pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Po utwardzeniu pianki należy usunąć jej nadmiar i ponownie sprawdzić czy skrzydło otwiera i zamyka się prawidłowo. Kolejnym krokiem jest otynkowanie lub zagipsowanie części widocznej piany montażowej pomiędzy ościeżnicą a ścianą w drzwiach wewnętrznych. By uzyskać równość, nie wybrudzić ościeżnicy i skrzydła drzwi wewnętrznych, można obkleić ranty taśmą papierową, którą należy bezzwłocznie po wykonaniu operacji usunąć.

Postępując zgodnie z powyższymi informacjami nie powinno być żadnych problemów podczas montażu drzwi wewnętrznych. Jeżeli jesteście państwo naszymi klientami i zdecydowaliście się na samodzielny montaż, w razie potrzeby dysponujemy możliwością pomocy państwu drogą telefoniczną lub mailową.

Tradycyjnie zapraszamy również do zapoznania się z szeroką gamę naszych produktów w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.