Konserwacja i naprawa oklein fornirowanych – drzwi wewnętrzne.

Konserwacja drzwi wewnętrznych i ich futryn.

domar - drzwi wewnętrzneKonserwacji oklein fornirowanych drzwi wewnętrznych i futryn powinno dokonywać się przynajmniej dwa razy w roku. Najlepszym okresem do przeprowadzania tego typu operacji jest okres letni. Pokrycie drzwi wewnętrznych i futryn winno być umyty czystą wodą lub woda ze środkami czyszczącymi przeznaczonymi do tego typu powierzchni, celem usunięcia kurzu i innych zanieczyszczeń spowodowanych codziennym użytkowaniem, które mogły by być bazą inwazji grzybów i alg pasożytniczych. Po tej operacji należy wykonać przegląd drzwi wewnętrznych i futryn celem ustalenia ewentualnie powstałych uszkodzeń, które mogły wystąpić podczas użytkowania. Jeżeli nie stwierdzimy występowania uszkodzeń, możemy przejść do konserwacji, która powinna być przeprowadzona za pomocą środka zabezpieczającego, do drzwi Gerda, firma zaleca środek do konserwacji Teknos (Teknowax), a do pielęgnacji GORI 901, lub innymi środkami dostępnymi ogólnie w sklepach.

Naprawa drzwi wewnętrznych i ich futryn.

W przypadku, kiedy podczas przeglądu drzwi i futryn stwierdzono pęknięcia, przetarcia lub zarysowania  powłoki, możemy naprawić ją w taki sposób:
naprawa drzwi wewnętrznych1.    Miejsca które są uszkodzone, szlifujemy papierem ściernym o grubości 180 – 200. Podczas szlifowania musimy zachować ostrożność by nadmiernie nie zeszlifować pokrycia, zwracamy uwagę na dojście do powierzchni gruntującej.
2.    Po przeszlifowaniu, powierzchnię futryny lub drzwi, czyścimy z kurzu, przemywamy i osuszamy.
3.    Na tak oczyszczoną powierzchnię nakładamy odpowiedni lakier naprawczy (dostępny w sklepach), w odpowiednim kolorze, używając dobrej jakości pędzla syntetycznego, który jest przeznaczony do nakładania farb emulsyjnych akrylowych.
4.    W zależności od wybranego produktu (informacja w instrukcji), po odpowiednim czasie, z reguły kilku godzin, nakładamy kolejną warstwę lakieru.

W przypadku, gdy stwierdzimy, że okleina fornirowana posiada liczne uszkodzenia a naprawa punktowa mija się z celem, możemy przeprowadzić zabieg odnowienia całej powierzchni drzwi wewnętrznych lub futryn w następujący sposób:
1.    Cały obszar skrzydła drzwi lub futryny szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości 180 – 200, podobnie jak przy uszkodzeniach punktowych, zwracając oczywiście uwagę by nie zetrzeć warstwy gruntującej drzwi wewnętrzne.
2.    Po zeszlifowaniu uszkodzonej warstwy, oczyszczamy ją, przemywamy i osuszamy, ważne by powierzchnia do kolejnej operacji byłą sucha.pedzel do lakieru
3.    Tak oczyszczoną powierzchnię impregnujemy odpowiednim środkiem.
4.    Po wyschnięciu, czas zależy od użytego środka (informacja na opakowaniu), nakładamy warstwę gruntu.
5.    Po wyschnięciu, nakładamy warstwę lakieru, wcześniej dobierając odpowiedni kolor za pomocą pędzla, który przeznaczony jest do nakładania farb emulsyjnych akrylowych.
6.    W zależności od właściwości i czasu schnięcia lakieru, po upływie odpowiedniego czasu powtarzamy operację malowania po raz drugi.

WAŻNE!: operacje naprawy powinny odbywać się w temperaturze powyżej 10 ˚C.  

Dzięki tak przeprowadzonym operacjom, nasze drzwi wewnętrzne i futryny zachowają bardzo dobry wygląd i przedłuży to ich żywotność o kolejnych kilka lat.
W artykule nie narzucamy produktów, które nam posłużą do wyżej wymienionych operacji, gdyż ilość i jakość dostępnych środków jest tak ogromna, że dobranie odpowiedniego nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.
Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości, nasi konsultanci podpowiedzą i doradzą Państwu w  odpowiednim dobraniu materiałów i sposobie wykonywania odpowiednich czynności – kontakt.